HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Běh > Rekreační kondiční běh

Rekreační kondiční běh

Výživa pro rekreační běh se nejvíce týká zachování dostatečné energie pro optimální výkon s minimalizací únavy. V tomto článku shrneme naše nejlepší tipy, které vám pomohou efektivně doplňovat energii, elektrolyty a tekutiny.


PROČ POTŘEBUJEME SACHARIDY?

Sacharidy jsou spolu s tuky palivem a energií pro aerobní výkon. K vyčerpání zásob sacharidů, respektive glykogenu, může dojít po dlouhých trénincích, ale může se to stát i po krátkých bězích, trvajících několik dní po sobě. Když vyčerpáte glykogen, bude se vám zdát, že nemáte žádnou energii a vaše nohy budou jako z olova. Snadno pak může dojít k přetrénování a následně ke ztrátě koncentrace, vypuknutí nemocí (například nachlazení), snížené schopnosti svalů chránit klouby, bude se vám špatně spát a vaše výkonnost se bude snižovat, přestože budete trénovat velmi tvrdě.


ELEKTROLYTY A TEKUTINY

Pokud chcete při tréninku dosáhnout optimálních výsledků, správná hydratace je naprostou nutností, a to i pro následnou regeneraci. Elektrolyty jako je sodík, draslík a hořčík se ztrácí z těla prostřednictvím potu, a tak je třeba je doplnit.


PŘED BĚHEM

Jaký jste somatotyp?

Somatotyp je typ postavy dle metabolizmu. Cvičební program a suplementace budou jistě ovlivněny genetickou stavbou těla. Nejjednodušší způsob kategorizace tělesných typů je – hubený, tlustý nebo svalnatý. Toto určení se nazývá somatotyp. Existují tři somatotypy: ektomorfní (hubený – sklon “hubnout”), endomorfní (tlustý – sklon “tloustnout”), nebo mezomorfní (svalnatý – “mezi”). Nejlépe si je představíme jako tvary, kde ektomorf je pravoúhlý obdélník, endomorf kruh a mezomorf obrácený trojúhelník.

Doporučení ektomorf (hubený – sklon “hubnout”):  Pro optimální hydrataci a dostatek energie, dávkujte před výkonem Energy Drink, který vám poskytne sacharidy i elektrolyty (začněte popíjet cca 60-90 minut před zahájením výkonu). V případě potřeby stimulace  dávkujte Energy Drink Caffeine Hit, který navíc obsahuje kofein. Pokud máte navíc za sebou těžký den v práci nebo doma, kofein vás nakopne k tomu, abyste vyrazili běhat, i když se vám úplně nechce. (Pozor – produkty s vysokým obsahem kofeinu nedoporučujeme dávkovat v případě vysoké okolní teploty.)

Doporučení endomorf (tlustý – sklon “tloustnout”):  Pro optimální hydrataci, dávkujte před výkonem Zero, který Vám poskytne důležité elektrolyty (začněte popíjet cca 60-90 minut před výkonem). V případě potřeby stimulace, případně potřeby podpory spalování tuku dávkujte Zero Caffeine Hit který navíc obsahuje kofein. Pokud máte navíc za sebou těžký den v práci nebo doma, kofein vás nakopne k tomu, abyste vyrazili běhat, i když se vám úplně nechce. (Pozor – produkty s vysokým obsahem kofeinu nedoporučujeme dávkovat v případě vysoké okolní teploty.)

Doporučení mezomorf (svalnatý – “mezi”): Mezomorf se pohybuje někde mezi výše uvedenými kategoriemi, takže lze pro tuto kategorii použít obě výše uvedené verze. Jednou z možností  může být standardní použití tablet Zero a v případě, že je teplé počasí dávkovat pro optimální hydrataci Energy Drink, který vám poskytne kromě elektrolytů i sacharidy (začněte popíjet cca 60-90 minut před zahájením výkonu).


PŘI BĚHU

V případě únavy, nebo potřeby maximální podpory výkonu dávkujte během výkonu Energy gel Aqua, nebo Energy Gel Aqua Caffeine (cca od 40 minut výkonu).


PO BĚHÁNÍ

Tělo po cvičení rychle zregeneruje, zhruba během dvou hodin, ale jen pokud mu poskytnete dostatek kvalitních živin. Snažte se vypít nápoj Recovery Drink do dvaceti minut od konce běhu.