HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Cyklistika > Amatérský silniční závod / rekreační cyklistika

Amatérský silniční závod / rekreační cyklistika

Nevíte, co jíst a pít při jízdě na kole? Správný výživový plán vám pomůže si vaši jízdu co nejvíce vychutnat a užívat si ji v každém momentu. Proto nabízíme průvodce, který vám pomůže pŕi kratších i delších jízdách.

Palivo na jízdu

Vysokoenergetickým palivem pro vaši jízdu jsou sacharidy. Pomáhají vám jet rychleji a dál. Bohužel jich máte v těle jen omezené zásoby a ty se vyčerpají do dvou hodin jízdy. Doplňováním těchto zásob se tak zvýší i množství energie, kterou budete mít k dispozici. Jízda na kole bude zábavnější a nebudete se cítit tak vyčerpaní, zejména ke konci. Proto si dejte sacharidové tyčinky, gely nebo nápoj.

HIGH5 Energy Drink je sportovní nápoj, který obsahuje revoluční sacharidovou formuli (fruktóza 2:1), která prodlouží vaši vytrvalost. Přečtěte si v našich článcích o těchto fruktózových nápojích a jak je využít.

Správná hydratace

Při pocení ztrácíme elektrolyty a tekutiny. Pokud je nenahradíte, hrozí vám dehydratace, což ovlivní i váš výkon. Nápoje HIGH5 Zero a Energy Drink obsahují elektrolyty, které zvyšují absorpci vody a pomáhají vám se zavodnit.

Dobré vědět

Tato doporučení, která vám pomohou být lepší a jízdu si víc užít, vychází z nejnovějších vědeckých poznatků a zpětné vazby od tisíců sportovců. Testy potvrzují, že cyklisté, kteří se řídili touto výživovou příručkou, vydrželi o 26 % delší dobu jet ve stejném tempu. Srovnání bylo provedeno s jejich normální běžnou výživou.

Snídaně

Ideální snídaně před vyjetím na trasu je lehká, má vysoký obsah sacharidů a nižší obsah bílkovin. Dobrá volba bude kaše, den předem namočené ovesné vločky s ovocem, toast nebo rýžový pudink. Dobrým zdrojem bílkovin jsou vařená vejce či vaječná omeleta.

Kofein

 • Kofein vám poskytne fyzickou i duševní podporu. Při účasti na sportovních událostech pomáhá zvýšit vaši vytrvalost. To znamená, že i bez dalšího tréninku můžete jet rychleji.
 • Provedené testy ukazují, že dávka 3 mg kofeinu na kg vaší hmotnosti, má pozitivní účinky na zvýšení vytrvalosti při jízdě na kole.
 • Níže uvádíme optimální dávky kofeinu v závislosti na vaší hmotnosti a jaké produkty potřebné množství kofeinu obsahují.

 

VAŠE HMOTNOST

DOPORUČENÝ PŘÍJEM KOFEINU

 

PRODUKTY

50 kg 150 mg 550 ml CAFFEINE HIT
60 kg 180 mg 650 ml CAFFEINE HIT
70 kg 210 mg 750 ml CAFFEINE HIT
80 kg 240 mg 500 ml CAFFEINE HIT + 1 Energy Gel Aqua CAFFEINE HIT
90 kg 270 mg 500 ml CAFFEINE HIT +2 Energy Gel Aqua  CAFFEINE

Kofein a sportovní výkon

 • Kofein se doporučuje konzumovat 60-90 minut před začátkem jízdy. Nicméně někteří sportovci dávají přednost konzumaci bezprostředně před jízdou, aby je to jaksepatří nakoplo.
 • Vaše tělo kofein metabolizuje postupně. Pokud si chcete hladinu udržet, měli byste si dát každou hodinu 30 mg kofeinu. Energy Gel Caffeine a Energy Gel Aqua Caffeine
  obsahují 30 mg kofeinu v jednom balení.
 • Pokud máte nějaká zdravotní omezení nebo nechcete konzumovat kofein z jiného důvodu, jednoduše si dejte některý z ekvivalentních produktů HIGH5 bez kofeinu.

Během jízdy

Jezte a pijte, jakmile se dostanete do tempa, abyste měli dostatek energie. Možná, že nebudete mít pocit, že máte energie málo, ale později byste na to doplatili. Kolik jste schopni během jízdy vypít, to bude záležet na počasí. V horkém počasí, při konzumaci Energy Drink, můžete díky fruktóze a elektrolytům vypít až litr během hodiny. To vám zajistí dostatek tekutin, elektrolytů i sacharidů a vy budete mít energii na jízdu. Pokud si dáte dávku elektrolytů z tablet Zero, budete dostatečně zavodnění, ale sacharidy by vám mohly chybět.

V závislosti na tom, kolik a čeho vypijete, doplňujte sacharidy z tyčinek EnergyBar nebo z gelů. Měli byste si dát asi 60-90 g sacharidů za hodinu. Pokud pijete Zero, pak vás jedna tyčinka EnergyBar a jeden gel zásobí více než 60 g sacharidů. Pokud pijete Energy Drink, pak v závislosti na jeho množství můžete konzumovat následující množství gelů a tyčinek (s obsahem sacharidů 80-90 g):

 • 800 ml Energy Drink a více – žádný gel
 • 750 ml Energy Drink – 1 gel nebo půl tyčinky Energy Bar za hodinu
 • 400 ml Energy Drink – 2 gely nebo 1 tyčinka Energy Bar za hodinu

Je velmi důležité soustředit se na pitný režim. Z gelů si můžete vybrat buď Energy gel nebo Energy Gel Aqua Caffeine.

v závislosti na osobních preferencích.

Problém s kofeinem?

Pokud máte nějaké zdravotní omezení nebo nechcete konzumovat kofein z jakéhokoli jiného důvodu, pak si dejte bezkofeinové produkty HIGH5 a ignorujte část článku o příjmu kofeinu.

Jak na křeče?

 • Americká Vysoká škola sportovní výživy tvrdí: „Svalové křeče způsobuje dehydratace, deficit elektrolytů a svalová únava.“
 • Pokud si přidáte Zero tablety do vašeho nápoje, přijmete i dávku elektrolytů a hořčíku. Zejména v horkých dnech se vám to rozhodně vyplatí.

Po jízdě

 • Když cvičíte, vaše svaly ztrácí energii. Dlouhá jízda na kole dostává vaše tělo až na hranici sil, takže po jízdě můžete čekat velkou únavu a ztuhlost. Následná konzumace bílkovin a sacharidů vám pomůže obnovit zásoby energie a pomůže regeneraci svalů.
 • Jakmile skončíte jízdu, dejte si 400 ml Recovery Drink. Obsahuje jedinečnou směs bílkovinných izolátů ze syrovátky a sacharidů. To vám dá čas na sprchu a malý odpočinek, než si dáte pořádné jídlo o jednu či dvě hodinky později.

Hodně štěstí!