HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Triatlon > Krátký (olympijský) triatlon

Krátký (olympijský) triatlon

Správná výživa má velký vliv na to, jestli si závod užijete, a jak se budete cítit za cílovou páskou. Tato příručka vám pomůže naplánovat výživovou strategii pro krátký neboli olympijský triatlon.


Palivo pro triatlon

 • Vaším vysokoenergetickým palivem jsou sacharidy – umožní vám závodit rychleji a déle. Naneštěstí je vaše tělo schopno uložit do zásoby jen omezené množství, které se vyčerpá během dvou hodin plavání, běhu nebo jízdy na kole. Doplňováním těchto zásob se tedy zvýší i množství energie, kterou budete mít k dispozici. Závod si užijete a nebudete se cítit tak vyčerpaní, zejména ke konci. Proto si dejte sacharidové tyčinky, gely nebo nápoj.
 • HIGH5 Energy Drink je sportovní nápoj, který obsahuje revoluční sacharidovou formuli (fruktóza 2:1), která prodlouží vaši vytrvalost. Přečtěte si v našich článcích o těchto fruktózových nápojích a jak je využít.

Správná hydratace

 • Při pocení ztrácíme elektrolyty a tekutiny. Pokud je nenahradíte, hrozí vám dehydratace, což ovlivní i váš výkon. Nápoje HIGH5 ZERO a Energy Drink obsahují elektrolyty, které zvyšují absorpci vody a pomáhají vám znovu se hydratovat.

Dobré vědět

 • Tato doporučení, která vám pomohou být lepší a závod si víc užít, vychází z nejnovějších vědeckých poznatků a zpětné vazby tisíce sportovců. Testy potvrzují, že sportovci, kteří se řídili touto výživovou příručkou, byli o 9 % rychlejší. Srovnání bylo provedeno s jejich normální běžnou výživou.

Snídaně

 • Ideální snídaně před závodem je lehká, má vysoký obsah sacharidů a také menší obsah bílkovin. Dobrá volba bude kaše, toast nebo rýžový pudink. Dobrým zdrojem bílkovin jsou vařená vejce či omeleta.

Kofein před plaváním

 • Kofein vám poskytne fyzickou i duševní podporu. Při účasti na náročných sportovních událostech, jako je olympijský triatlon, pomáhá zvýšit vaši vytrvalost. To znamená, že i bez dalšího tréninku můžete být rychlejší.
 • Provedené testy ukazují, že dávka 3 mg kofeinu na kg vaší hmotnosti, má pozitivní účinky na vytrvalost. Níže uvádíme optimální dávky kofeinu v závislosti na vaší hmotnosti a jaké produkty potřebné množství kofeinu obsahují.

 

VAŠE HMOTNOST

DOPORUČENÝ PŘÍJEM KOFEINU

 

PRODUKTY

50 kg 150 mg 550 ml Energy Drink Caffeine Hit
60 kg 180 mg 650 ml Energy Drink Caffeine Hit
70 kg 210 mg 750 ml Energy Drink Caffeine Hit
80 kg 240 mg 500 ml Energy Drink Caffeine Hit + 1x Energy gel Aqua Caffeine Hit
90 kg 270 mg 500 ml Energy Drink Caffeine Hit +2xEnergy Gel Aqua caffeine

 

Jedno balení Energy Gel Caffeine obsahuje 30 mg kofeinu, stejný obsah má i Energy gelem Aqua. Energy Gel Aqua caffeine Hit obsahuje 100 mg kofeinu, Energy Drink Caffeine Hit 140 mg/500 ml a jedna tableta ZERO obsahuje 75 mg kofeinu.

Profi tip pro olympijský triatlon je dát si kofein na začátku ještě před plaváním, tak z něj můžete těžit celý závod. Vezměte si ho asi 60 minut před tím, než začne plavecká etapa.

Poznámka: Energy Drink Caffeine Hit je třeba popíjet pozvolna, ne celou dávku zaráz.


Během jízdy na kole

 • Vaše úspěšnost v triatlonu často stojí a padá se správnou výživou během závodu. Jezte a pijte, jakmile se dostanete do tempa, abyste měli dostatek energie. I při počátečním pocitu dostatečné energie se později bez správné výživy může dostavit únava.
 • Kolik jste schopni během jízdy vypít, záleží na počasí. V horkém počasí při konzumaci Energy Drink můžete díky fruktóze a elektrolytům vypít až litr během hodiny. To vám zajistí dostatek tekutin, elektrolytů i sacharidů a vy budete mít energii na jízdu.
 • Někteří triatlonisté dávají přednost pouze elektrolytům v tabletách ZERO. Jedná se o nápoj, který vás zavodní, ale neposkytne sacharidy. (Je velmi důležité dodržovat pitný režim.)
 • V závislosti na tom, kolik a čeho vypijete, doplňujte sacharidy z tyčinek Energy Bar nebo z gelů. Měli byste si dát asi 60-90 g sacharidů za hodinu. Pokud pijete ZERO Caffeine Hit, pak vás jedna tyčinka Energy Bar a jeden gel zásobí více než 60 g sacharidů.
 • Pokud pijete Energy Drink, pak v závislosti na jeho množství můžete konzumovat následující množství gelů a tyčinek (s obsahem sacharidů 80-90 g):
 • 800 ml Energy Drink a více – žádný gel
 • 750 ml Energy Drink – 1 gel nebo půl tyčinky Energy Bar za hodinu
 • 400 ml Energy Drink – 2 gely nebo 1 tyčinka Energy Bar za hodinu

Z gelů si můžete si vybrat buď Energy Gel nebo Energy gel Aqua v závislosti na osobních preferencích. Vaše tělo kofein postupně metabolizuje. Abyste si udrželi hladinu, doplňujte kofein každou hodinu dávkou 30 mg. Energy Gel Caffeine a Energy Gel Aqua caffeine obsahují přesně toto množství v jednom sáčku.


Když běžíte

 • Když běžíte, je nejsnadnější doplnit sacharidy pomocí gelů. Můžete si dát až tři sáčky Energy Gelu  nebo Energy gelu Aqua za hodinu. To vám dodá přibližně 60 g sacharidů. Pokud chcete užívat kofein, jeden z gelů by měl být ve variantě PLUS, který vám pomůže udržet hladinu kofeinu během závodu. Další gely by pak měly být bez kofeinu.

Problém s kofeinem?

 • Pokud máte nějaké zdravotní omezení nebo nechcete konzumovat kofein z jakéhokoli jiného důvodu, pak si dejte bezkofeinové produkty HIGH5 a ignorujte část článku o příjmu kofeinu.

Jak na křeče?

 • Americká Vysoká škola sportovní výživy tvrdí: „Svalové křeče způsobuje dehydratace, deficit elektrolytů a svalová únava.“
 • Pokud si přidáte ZERO tablety do vašeho nápoje, přijmete i dávku elektrolytů a hořčíku. Zejména v horkých dnech se vám to rozhodně vyplatí.

Po závodě

 • Během závodu vaše svaly ztrácí energii a rozpadají se. Triatlon dostává vaše tělo až na hranici sil, takže po jízdě můžete čekat velkou únavu a ztuhlost. Následná konzumace bílkovin a sacharidů vám pomůže obnovit zásoby energie a spustí regenerační proces.
 • Jakmile dokončíte závod, dejte si 400 ml Recovery Drink. Obsahuje jedinečnou kombinaci syrovátkového bílkovinného izolátu a sacharidů. To vám dá čas na sprchu a malý odpočinek, než si dáte pořádné jídlo o jednu či dvě hodinky později.

Poznámky

 • Dodržování pravidel této příručky zajistí maximální zásobení vašeho těla sacharidy.
 • Někteří sportovci, kteří trpí na křeče během závodu, zjistili, že jim kofein jejich stav může zhoršovat, takže bude v tomto případě vhodnější nahradit kofeinové produkty HIGH5 ekvivalentními bezkofeinovými produkty.

Hodně štěstí!