HIGH5 Nutrition > Výživové plány > Běh > Výživa pro trénink před závody

Výživa pro trénink před závody

Výživa sportovců se nejvíce týká zachování dostatečné energie pro sportování s minimalizací únavy. V tomto článku shrneme naše nejlepší tipy, které vám pomohou efektivně doplňovat energii, elektrolyty a tekutiny.


Proč potřebujeme sacharidy?

Sacharidy jsou palivem a energií pro cvičení, zásoby v těle jsou ale poměrně malé. K vyčerpání zásob sacharidů, respektive glykogenu, může dojít po dlouhých trénincích, ale může se to stát i po krátkých bězích, trvajících několik dní po sobě. Když vyčerpáte glykogen, bude se vám zdát, že nemáte žádnou energii a vaše nohy budou jako z olova. Snadno pak může dojít k přetrénování a následně ke ztrátě koncentrace, vypuknutí nemocí (například nachlazení), snížené schopnosti svalů chránit klouby, bude se vám špatně spát a vaše výkonnost se bude snižovat, přestože budete trénovat velmi tvrdě.


Elektrolyty a tekutiny

Pokud chcete při tréninku dosáhnout optimálních výsledků, správná hydratace je naprostou nutností, a to i pro následnou regeneraci. Elektrolyty jako je sodík, draslík a hořčík se ztrácí z těla prostřednictvím potu, a tak je třeba je doplnit.


Před během

Skloubit práci, rodinu a tréninky je obtížné. Pro mnoho lidí je nemožné běhat přímo po jídle, ale tyčinky Energy Bar nebo sacharidové gely jsou dobrým způsobem, jak do sebe dostat nějaké palivo před cvičením, a přitom nezatížit žaludek. Poznámka: tyto produkty nejsou náhradou pestré stravy.

Pokud je teplé počasí a vy se potřebujete pořádně zavodnit, dejte si nápoj Energy Drink, který vám poskytne sacharidy i elektrolyty. Pokud máte navíc za sebou těžký den v práci nebo doma, kofein vás nakopne k tomu, abyste vyrazili běhat, i když se vám úplně nechce.


Běh do 90ti minut

Sacharidy jsou palivem, které vám umožní trénovat tvrdě, a přitom se při běhání cítit dobře. Ačkoli má vaše tělo zásobárny sacharidů malé, dostačují běžně na 90 minutový běh.

U kratších běhů je třeba dbát pouze na dostatek tekutin s elektrolyty (ZERO). Výjimkou je, pokud běžíte velmi rychle nebo běžíte 90 minut den co den. Pak byste měli přidat i další sportovní nápoje a gely pro doplnění sacharidů.


Kontrola hmotnosti

Pokud je vaším cílem hubnutí, pak si dejte elektrolytový nápoj bez kalorií (ZERO) namísto energetického nápoje, tím snížíte příjem kalorií a při cvičení budete spalovat tuky. Pokud běháte více než hodinu každý den, dejte si po cvičení Recovery Drink jako kvalitní zdroj bílkovin. Bílkoviny přispějí k růstu svalové hmoty. Po tréninku vašim svalům chybí sacharidy (glykogen), které vám Recovery Drink doplní.


Těžký trénink

Dlouhé nebo i krátké a velmi intenzivní běhy, zejména pokud jsou téměř každodenní, mohou vyčerpat zásobárny sacharidů velmi rychle a vám bude chybět na běhání energie. Na konci tréninku se budete cítit unavení a pravděpodobně se vám nebude chtít další den vyběhnout.

Vaše tělo si přímo říká o další sacharidy. Po náročném tréninku se musíte zaměřit hlavně na příjem tekutin a adekvátní doplnění energie. Pokud vyčerpáte zásobu sacharidů úplně, ztratíte energii. Dejte si nápoj Energy Drink a Energy Gel, abyste neztratili výkon a poskytli tělu dost energie. Pak si i další běh užijete!


Naše novinka

Náš zatím nejlepší nápoj 4:1 Energy Drink patří do nové generace sportovních nápojů. Obsahuje elektrolyty, sacharidy, 20 % syrovátkových bílkovin. Syrovátka je velmi kvalitním zdrojem bílkovin. Bílkoviny přispívají k růstu a udržení svalové hmoty, což vede k silnějším a pružnějším svalům. Tento nápoj se doporučuje při dlouhých bězích nebo intenzivních sprintech.


Vyzkoušejte doplňky v tréninku ještě před závody

Abyste si na konzumaci sacharidových gelů zvykli, dávejte si je již při tréninku. Je to důležitý strategický bod vašeho závodu. Podívejte se na naše články o maratonu, abyste se na závod správně připravili.


Po běhání

Tělo po cvičení rychle zregeneruje, zhruba během dvou hodin, ale jen pokud mu poskytnete dostatek kvalitních živin. Snažte se vypít nápoj Recovery Drink do dvaceti minut od konce běhu.